Perské koberce bývají chloubou bytu, jsou překrásně zdobené a je až zvláštní, že se jejich výrobci snaží zhotovovat koberec v tak složitých ornamentech, když se stejně po něm pouze šlape, a není to gobelín nebo obraz, co si věšíme na zeď. Každopádně máte-li takový krásný starožitný kousek doma na podlaze, můžete nabývat dojmu, že jej stačí pouze pravidelně vysávat vysavačem, a to k jeho údržbě postačí. Velmi vrzy se však sami přesvědčíte o tom, že tomu tak není, a my bychom si mohli připomenout, proč vlastně potřebují i perské koberce tu a tam důkladně vyčistit speciálním strojem.

perský koberec

Lepkavý prach – kdybyste vzali do rukou mikroskop a zaměřili se na kvalitu ovzduší ve vašem bytě, i při běžící čističce vzduchu tu zaznamenáte prachové částice. Ty dopadají na podlahu, tedy i na koberec, a do jeho povrchu se postupně vetřou našimi chodidly nebo domácí obuví při chůzi. Problém je ale v tom, že prach není nikdy suchý, je naopak vlhký a navíc mnohdy mastný. A pokud chodíte po koberci častěji v ponožkách nebo naboso, což bývá téměř pravidlem, spolehlivě tu spolu s prachem zatlačíte mezi vlákna i váš mastný pot. Vzniklá kašovitá hmota se pak do koberce doslova přilepí, a je natolik přilnavá, že si s ní klasický vysavač neporadí. Lepkavý prach tu poté vytvoří souvislou našedlou vrstvu, a ta váš koberec promění v nevzhledný kus hadru.

svinutý koberec

Bakterie – mastný prach velmi chutná bakteriím, a zejména těm, co nosíme jako symbiotické kamarády na chodidlech. Každý z vás má na chodidlech miliardy bakterií a ty se pak odtud přenesou na koberec a pochutnávají si tu na vašem potu až tak, že se to začne projevovat typickým odérem nemytých bosých chodidel. Pokud k vám pak přijde návštěva, povšimne si zašpiněného koberce, který navíc páchne jako odložené ponožky, nebude to zrovna vaše dobrá vizitka. Tehdy pak přichází čas na čištění perských koberců specializovanou firmou.

Written by