Jestliže absolvujete školení bezpečnosti práce, dozvíte se v něm mnoho pokynů, jak si počínat například na stavbě, kde se vyskytuje řada nebezpečných vlivů. Kupříkladu je zde vysloveně nutné nosit ochrannou přilbu a být pozorný při práci na lešení. Bezpečnost práce na staveništi se týká i elektrikářů, kteří se tu pohybují osamocení a nejsou tu pod přímým dohledem dalších osob. Elektrikářské práce však patří k rizikovým činnostem a v případě úrazu elektrickým proudem je pak rychlost zásahu lékařské pomoci klíčová pro jejich přežití, jinými slovy, jestliže dojde k takové nehodě a pracovník bude v terénu ponechán několik desítek minut či hodin bez pomoci, může to mít fatální následky.

elektrikář při práci

Z tohoto důvodu mají tito lidé (nejen na staveništi) k dispozici bezpečnostní prvky, například signalizační zařízení propojené s velínem, které monitoruje nepřetržitě online jeho pracovní činnost, a zaznamená každou anomálii prakticky ihned. Například prudká změna polohy těla při pádu na zem ze stoje může informovat ostrahu o něčem neobvyklém. Propojení pracovníka s velínem je zároveň psychickou podporou, kdy dotyčný člověk ví, že nezůstane bez pomoci, kdyby bylo zapotřebí zasáhnout a přivolat rychlou pomoc.

úraz elektrickým proudem

Bezpečnostní signalizace Multitone je využívána lidmi, kteří vykonávají nesnadné pracovní úkoly na rizikových pracovištích, kam kromě stavenišť patří i chemické továrny a laboratoře, rafinérie ropy a zásobníky zemního plynu a další prostředí, kde může dojít k rychlému a neočekávanému požáru nebo explozi. V takových situacích pak hraje důležitou roli každá minuta, neboť včasný lékařský zásah může u těžkých zranění zachránit život. Proto je také kladen důraz na spolehlivost signalizačních zařízení, která musí pracovat i v náročných podmínkách výrobních a stavebních činností s výskytem chemikálií, prachu, vysokých teplot atd.

Written by