V roce 1961 si Mezinárodní železniční unie nechala patentovat dřevěnou paletu. Začala ji využívat k železniční přepravě a brzy se přišlo na to, že právě paleta je ideální přepravní prvek pro manipulaci s těžkými břemeny a rozměrným nákladem. Nosnost palet je obdivuhodná, na to, že jde o dřevěný výrobek, je nosnost ve statické zátěži v hodnotě dvou tun skutečně enormní. V současné době se palety používají v železniční i kamionové přepravě a setkáte se s nimi i v letecké Cargo dopravě a v lodní dopravě. Nakládají se na ně balíky zboží, ukládají se do plechových kontejnerů a putují napříč světem, aby urazily na obrovské vzdálenosti tisíce kilometrů.
Většina Euro palet se po opotřebení likviduje, buď končí na skládkách, anebo se spalují, ovšem jistou možností je využít tyto výrobky jako druhotnou surovinu pro zhotovení originálního nábytku. Nábytek z palet je sice zdánlivě příliš hrubý, ale jestliže si s jeho výrobou dokážete pohrát, využijete vhodných nátěrů nebo dřevěných obkladů, získáte celou řadu zajímavých benefitů:
Nábytek je nerozbitný – nosnost jedné palety je cca dvě tuny a to se také projeví na nosnosti nábytku. Na takové posteli můžete skákat a nerozpadne se pod vámi. A při milování pod vámi nebude vrzat a nebudete mít obavy, že byste se zřítili na podlahu a ještě si ublížili, což se může stát u některého komerčně vyráběného nábytku z dřevotřísky. Palety nejsou odpadní materiál, není to dřevotříska, je to dřevěný masiv, mohutný, stabilní, pevný a kompaktní.
Vypadá až luxusně – některé firmy dovedou zhotovit z palet výrobky, nad nimiž se tají dech, a jsou to spíše umělecké předměty, než nábytek. Kupříkladu velká knihovna do obývacího pokoje doplněná okrasnými rostlinami a konferenčním stolkem úspěšně konkurují standardní nábytkářské výrobě. Z palet se také vyrábí postele, pohovky a sedací soupravy a na první pohled vůbec nepoznáte, že jde o palety.