Soukromé podnikání není určitě pro každého. Je dost lidí, kteří pro něj nemají vlohy, je dost těch, kdo jsou na něj třeba příliš neschopní, líní, nezodpovědní nebo jinak nevhodní, je dost těch, kdo nemají třeba počáteční kapitál, adekvátní vzdělání a kontakty a podobně. A jsou tu i ti, kdo se do něčeho takového bojí pustit kvůli své nejistotě, která by tu často také byla na škodu.Tyto skutečnosti společnosti jako celku a obvykle ani takovým lidem nemusí vadit. Ne všichni přece musíme být soukromými podnikateli. Jsou nám potřeba i běžní zaměstnanci, kteří se moc nestarají o to, co a jak dělají, protože jednoduše dělají to, co se jim nařídí, a za to berou dohodnutou mzdu.
A tak nikdo nikoho nenutí, aby se za každou cenu probíral různými zákony a předpisy týkajícími se soukromého podnikání. Ale když někdo podnikat chce, měl by aspoň ty nejdůležitější předpisy týkající se jeho podnikání znát. Aby si správně a bez potíží založil svůj podnik a aby tento potom běžel pokud možno hladce. První záležitostí, ve které je záhodno se vyznat, jsou pochopitelně otázky založení něčí firmy. Člověk by měl mít představu, co může nabídnout a co naopak očekává, měl by vědět, jak bude pracovat a kde. Získání živnostenského oprávnění založené společnosti Profisidla je tedy něco, co by měl znát každý, kdo si chce založit nějakou ohlašovací nebo naopak koncesovanou živnost.
Každého pochopitelně napadne, že k tomu musí být plnoletý, způsobilý k právním úkonům a bezúhonný, ale to jsou jenom ty nejelementárnější požadavky. Ve skutečnosti je tu toho o dost víc. Je třeba mít i odpovídající dosažené vzdělání či dostatečně dlouhou praxi, potřebná bývají i předepsaná osvědčení a oprávnění podle zvláštních právních předpisů v případě řemeslných, vázaných nebo koncesovaných živností, chce to mít i výpis z živnostenského rejstříku. Budoucí podnikatel také musí vědět, jak má podat návrh na zápis společnosti do obchodního rejstříku a co to obnáší… Prostě se tu toho musí docela hodně. A štěstí přeje připraveným.